Hall of Fame

 

The Spring Arbor University Athletic Hall of Fame is dedicated to the memory of Clarence and Agnes Delamarter, with thanksgiving for the commitment they made to the cause of Christian higher education.

Established in 1996, the Hall of Fame seeks to recognize Spring Arbor University individuals who have distinguished themselves in the field of athletics and contributed to society in a positive way after leaving college. Membership is awarded for athletic performance at Spring Arbor University, coaching or administrative accomplishments, or meritorious service.

SAU Athletic Hall of Fame Nomination Form

 
Year Inductee Sport(s) Category Inducted Grad Date
1996 Henry H. Burbridge Baseball Coaching  
1996 Darby L. Decker Baseball Athletics 1981
1996 E. Kathleen Dunckel Basketball Coaching  
1996 Barry R. May   Meritorious Service 1965
1996 Donald A. McDonald   Meritorious Service 1933
1996 Fred R. Whims Cross Country, Basketball, Baseball, Track & Field Athletics 1957
1997 William R. Bockwitz Cross Country, Golf, Basketball, Track & Field Coaching  
1997 Gregory A. Derscheid Track & Field Athletics 1979
1997 F. Homer Jackson   Meritorious Service 1946
1998 Karen S. (Rodd) High Track & Field Athletics 1987
1998 J. Sam Riggleman Baseball Coaching 1973
1998 Faith F. Small   Meritorious Service  
1999 Theodore K. Comden Men's and Women's Cross Country, Men's Track & Field Coaching  
1999 Melvin R. McGinnis Track & Field Athletics 1982
1999 1952 Spring Arbor High School Basketball Team   Meritorious Service  
2000 Kenneth R. Beardslee   Meritorious Service 1948
2000 Linda K. Crouch Volleyball, Basketball, Track & Field Athletics 1988
2000 David L. Gardella Basketball, Baseball Athletics 1989
2001 Thomas A. Kragt Basketball Athletics 1979
2001 Anthony M. Luttrell Cross Country, Track & Field Athletics 1977
2001 Christine (Chaney) Miller Volleyball, Basketball, Softball Athletics 1976
2002 Roland "Rocky" Kent Basketball, Baseball Athletics 1967
2002 Debra L. Thompson Softball Athletics 1984
2002 1977 Men's Soccer Team Men's Soccer Athletics  
2003 Nancy (White) Durrwachter Women's Basketball Coaching 1977
2003 Joy (Salow) Hoffer Tennis Athletics 1993
2003 Bobby Thompkins Basketball Athletics 1971
2004 1964 Baseball Team Baseball Athletics  
2004 1983 Women's Basketball Team Women's Basketball Athletics  
2005 Gerald Neigh Basketball Athletics 1972
2005 Lee Rogers Soccer, Track & Field Athletics 1986
2005 Courtney Thompson Basketball Athletics 1999
2006 Neil Braly Baseball Athletics 1973
2006 Scott Salow Baseball Athletics 1991
2006 Amy Torok Softball Athletics 1998
2007 John Asbury   Meritorious Service  
2007 Martha (Nieto) Burrell Basketball Athletics 1985
2007 Robert Imhoff Soccer Athletics 1972
2008 James Chapman Cross Country Athletics 1954
2008 Alvin Whited Basketball, Baseball Athletics 1951
2008 1992 Volleyball Team Volleyball Athletics  
2009 Karen (Lockwood) Marble Volleyball, Basketball, Softball Athletics 1980
2009 Mark Olson Cross Country, Track & Field, Tennis Athletics 1979
2009 1979-80 Women's Basketball Team Basketball Athletics  
2009 1980 Softball Team Softball Athletics  
2009 1979 Volleyball Team Volleyball Athletics  
2010 Priscilla (Hoffman) Buck Track & Field Athletics 1983
2010 Dean Lockwood Basketball Athletics 1982
2010 Donald Roth Baseball Athletics 1965
2011 Charles Carey Men's Tennis Coaching  
2011 Jason Elder Basketball Athletics 1998
2012 Bill Cooper Men's Tennis Coaching 1971
2012 Gordie Holton Cross Country, Golf, Basketball, Track & Field Athletics 1957
2012 Elizabeth (Chriscinske) Oliver Basketball Athletics 1996
2012 Jamie Piper Baseball Athletics 1986
2013 Terry Darling Men's Tennis Coaching 1978
2013 Gena (Porter) Reining Basketball, Track & Field Athletics 1984
2013 Darrow Smith Track & Field Athletics 1986
2014 Barbara Blair Volleyball, Basketball, Softball Athletics 1981
2014 Erin Forman Softball Athletics 2000
2014 Willis Kilbourn   Meritorious Service